You are here: Home » PTI Stories » National » News
Business Standard

India's CWG schedule for Thursday

Press Trust of India  |  Gold Coast 

Following is India's schedule on Day 8 of competitions at the 21st on Thursday.

HOCKEY

Women's semifinals:


vs (1645 IST)

ATHLETICS

Women's Heptathlon 100m Hurdles, High Jump, Shot Put, 200m

Purnima Hembram (Beginning 0535 IST and through the day)

Men's Triple Jump Qualifying Round

A V and (0600 IST)

Women's Long Jump Final

Nayana James and Neena Varakil (1525 IST)

Women's Discus Throw Final

Seema Punia and Navjeet Kaur Dhillon (1610 IST)

BADMINTON

Mixed Doubles Round of 16

Satwik Rankireddy/Ashwini Ponappa vs Tsai Kristen/Yakura Nyl (Canada) (0630 IST)

Pranaav Chopra/N Sikki Reddy vs Chrisnanta Danny Bawa/Wong (Singapore) (0710 IST)

Women's Singles Round of 16

Ruthvika Gadee vs (Singapore)

P V Sindhu vs (Australia) (0910 IST)

vs (Isle of Man)

Men's Singles Round of 16

H S Prannoy vs (Australia)

Kidambi Srikanth vs Niluka Karunaratne

Men's Doubles Round of 16

Satwik Rankireddy/Chirag Chandrashekhar Shetty vs Lubah Aatish/(Mauritius)

Women's Doubles Round of 16

N Sikki Reddy/Ashwini Ponappa vs Ong Ren-Ne/Wong (Singapore)

TABLE TENNIS

Women's Doubles Round of 16

Sutirtha Mukherjee/Pooja Sahasrabudhe vs Carey Charlotte/(Wales) (0500 IST)

ManikaBatra/vs Kapugeekiyana Hansani/Madurangi Ishara (Sri Lanka) (0500 IST)

Mixed Doubles Round of 16

Achanta Sharath Kamal/vs David McBeath/(England) (0645 IST)

Sathiyan Gnanasekaran/Manika Batra vs Medjugorac Marko/Cote Alicia (Canada) (0720 IST)

Sanil Shankar Shetty/Madhurika Patkar vs Taucoory Rhikesh/(Maurituius) (0720 IST)

Women's Singles Round of 16

Manika Batra vs (Australia) (0755 IST)

Madhurika Patkar vs (England) (0755 IST)

vs Tin-Tin Ho (England) (0840 IST)

Men's Singles Round of 16

Achanta vs Heming Hu (Australia) (0925 IST)

Harmeet Desai vs Chee Feng Leong (Malaysia) (0925 IST)

Sathiyan Gnansekaran vs Segun Toriola (Nigeria) (1200 IST)

Men's Doubles Round of 16

Achanta Sharath/Sathiyan Gnansekaran vs Jayasingha Buwaneka/Ranasingha Imesh (Sri Lanka) (1325 IST)

Harmeet Desai/Sanil vs McCREERY Paul McCreery/(Northern Ireland) (1405 IST)

Women's TT6-10 Singles Group

Maitreyee Sarkar vs Ng (England) (0610 IST)

Vaishnavi Sutar vs (England) (0610 IST)

WRESTLING

Women's Freestyle 53 kg Nordic

Babita Kumari vs (Nigeria) (Starts at 0630 IST)

Men's Freestyle 57kg

vs (England)

Men's Freestyle 74kg

Sushil Kumar Jevon Belfour (Canada) (After 0600 IST)

SQUASH

Men's Doubles Pool F

Vikram Malhotra/Ramit Tandon vs Ernest Jombla/Yusif Mansaray (Sierra Leone)(0720 IST)

Mixed Doubles Round of 16

Dipika Pallikal Karthik/vs Aifa Azman/(Malaysia) (0800 IST)

Joshna Chinappa/Harinder Sandhu vs Amanda Landers-Murphy/Zac Millar (New Zealand).

(This story has not been edited by Business Standard staff and is auto-generated from a syndicated feed.)

First Published: Wed, April 11 2018. 21:15 IST
RECOMMENDED FOR YOU