India schedule at the Olympic Games

Schedule on the fifth day of the competitions

ARCHERY:
Women's Individual 1/32 Elimination Round: (3:27pm IST)
Deepika Kumari vs Amy Oliver (Great Britain)

HOCKEY:
Preliminary Round Group B Match: (6:15pm IST)
vs New Zealand

ROWING:
Singles Sculls Minor Placings: (2pm IST)
Virk

Lightweight Double Sculls Minor Placings: (2:20pm IST)
and Manjeet Singh

SHOOTING:
Women's 25m Pistol Qualification Round: (1:30pm IST)
Sarnobat and Annu Raj Singh.

BADMINTON:
Men's Singles pre-quarterfinal:
P vs Niluka Karunaratne (Sri Lanka) (1:30pm IST)

Women's singles prequarterfinal:
vs Jie Yao (Netherlands) (11:00pm IST)

TENNIS:
Men's doubles second round:
Leander Paes/vs Michael Llodra/Jo-Wilfried
Tsonga (France)  (10:00pm IST)

Leander Paes/vs Ana Ivanovic/Nenad Zimonjic
(Serbia) (9:30pm IST)

image
Business Standard
177 22
Business Standard

India schedule at the Olympic Games

Schedule on the fifth day of the competitions

Press Trust of India  |  London 



ARCHERY:
Women's Individual 1/32 Elimination Round: (3:27pm IST)
Deepika Kumari vs Amy Oliver (Great Britain)



HOCKEY:
Preliminary Round Group B Match: (6:15pm IST)
vs New Zealand

ROWING:
Singles Sculls Minor Placings: (2pm IST)
Virk

Lightweight Double Sculls Minor Placings: (2:20pm IST)
and Manjeet Singh

SHOOTING:
Women's 25m Pistol Qualification Round: (1:30pm IST)
Sarnobat and Annu Raj Singh.

BADMINTON:
Men's Singles pre-quarterfinal:
P vs Niluka Karunaratne (Sri Lanka) (1:30pm IST)

Women's singles prequarterfinal:
vs Jie Yao (Netherlands) (11:00pm IST)

TENNIS:
Men's doubles second round:
Leander Paes/vs Michael Llodra/Jo-Wilfried
Tsonga (France)  (10:00pm IST)

Leander Paes/vs Ana Ivanovic/Nenad Zimonjic
(Serbia) (9:30pm IST)

RECOMMENDED FOR YOU

India schedule at the Olympic Games

Schedule on the fifth day of the competitions

Rahi Sarnobat and Annu Raj Singh.

ARCHERY:
Women's Individual 1/32 Elimination Round: (3:27pm IST)
Deepika Kumari vs Amy Oliver (Great Britain)

HOCKEY:
Preliminary Round Group B Match: (6:15pm IST)
vs New Zealand

ROWING:
Singles Sculls Minor Placings: (2pm IST)
Virk

Lightweight Double Sculls Minor Placings: (2:20pm IST)
and Manjeet Singh

SHOOTING:
Women's 25m Pistol Qualification Round: (1:30pm IST)
Sarnobat and Annu Raj Singh.

BADMINTON:
Men's Singles pre-quarterfinal:
P vs Niluka Karunaratne (Sri Lanka) (1:30pm IST)

Women's singles prequarterfinal:
vs Jie Yao (Netherlands) (11:00pm IST)

TENNIS:
Men's doubles second round:
Leander Paes/vs Michael Llodra/Jo-Wilfried
Tsonga (France)  (10:00pm IST)

Leander Paes/vs Ana Ivanovic/Nenad Zimonjic
(Serbia) (9:30pm IST)

image
Business Standard
177 22

More News

  • Contract staff will help Coal India tide over Sept 2 strike Contract staff will help Coal India tide over Sept 2 strike
  • Pharmaceutical tablets and capsules Aurobindo beats the pharma blues
Widgets Magazine
Widgets Magazine

Upgrade To Premium Services

Welcome User

Business Standard is happy to inform you of the launch of "Business Standard Premium Services"

As a premium subscriber you get an across device unfettered access to a range of services which include:

  • Access Exclusive content - articles, features & opinion pieces
  • Weekly Industry/Genre specific newsletters - Choose multiple industries/genres
  • Access to 17 plus years of content archives
  • Set Stock price alerts for your portfolio and watch list and get them delivered to your e-mail box
  • End of day news alerts on 5 companies (via email)
  • NEW: Get seamless access to WSJ.com at a great price. No additional sign-up required.
 

Premium Services

In Partnership with

 

Dear Guest,

 

Welcome to the premium services of Business Standard brought to you courtesy FIS.
Kindly visit the Manage my subscription page to discover the benefits of this programme.

Enjoy Reading!
Team Business Standard