You are here » Home » Sports » Asian Games 2018 » Schedule
Date Game and time Participating Nations Medals
Thu 01

Canoe-Kayak-Slalom Canoe Single Women
05:30 IST

Iran, India, Thailand, Indonesia, Chinese-Taipei, Kazakhstan, Japan, China,
Thu 01

Canoe-Kayak-Sprint Canoe Double (C2) 200m Men Final, 07:30 IST

Date Game and time Participating Nations Medals
Sun 19

Sepak-Takraw Men's Team Regu Preliminary Group A 06:00 IST

Sun 19

Sepak-Takraw Women's Team Regu Preliminary Group B 06:00 IST

Sun 19

Sepak-Takraw Women's Team Regu Preliminary Group B 06:00 IST

Sun 19

Wushu Men's Changquan
07:00 IST

China, Indonesia, Chinese-Taipei, Macau, India, Singapore, Japan, Malaysia, Kazakhstan, South Korea, Myanmar, Nepal, Afghanistan, Yemen, Pakistan, Vietnam,
Sun 19

Badminton Team Round of 16 (M) 07:30 IST

Nepal, Pakistan,
Sun 19

Badminton Team Round of 16 (M) 07:30 IST

Malaysia, Japan,
Sun 19

Badminton Team Round of 16 (W) 07:30 IST

Pakistan, Chinese-Taipei,
Sun 19

Badminton Team Round of 16 (W) 07:30 IST

Maldives, Nepal,
Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool B - Match 1 (M) 07:50 IST

Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool C - Match 1 (M) 07:50 IST

Sun 19

Kabaddi Men's Team Group B - Game 1 07:50 IST

Sun 19

Badminton Team Round of 16 (M) 08:00 IST

Sun 19

Badminton Team Round of 16 (W) 08:00 IST

Sun 19

Badminton Team Round of 16 (W) 08:00 IST

Sun 19

Badminton Team Round of 16 (W) 08:00 IST

Sun 19

Badminton Team Round of 16 (W) 08:00 IST

Sun 19

Badminton Team Round of 16 (W) 08:00 IST

Sun 19

Badminton Team Round of 16 (W) 08:00 IST

Sun 19

Badminton Team Round of 16 (M) 08:00 IST

Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool A - Match 1 (M) 08:00 IST

Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool A - Match 1 (W) 08:00 IST

Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool B - Match 1 (W) 08:00 IST

Sun 19

Kabaddi Men's Team Group A - Game 1 08:00 IST

Sun 19

Rowing Men's Single Sculls (Quarterfinals) 08:00 IST

Sun 19

Rowing Men's Single Sculls (Heats)
08:00 IST

India, Iran, Kazakhstan, Malaysia, Indonesia, Bangladesh,
Sun 19

Rowing Men's Pair (Quarterfinals) 08:00 IST

Sun 19

Rowing Men's Pair (Heats) 08:00 IST

Sun 19

Rowing Men's Double Sculls (Quarterfinals) 08:00 IST

Sun 19

Rowing Men's Double Sculls (Repechages) 08:00 IST

Sun 19

Rowing Men's Double Sculls (Heats) 08:00 IST

Sun 19

Rowing Men's Lightweight Four (Quarterfinals) 08:00 IST

Sun 19

Rowing Men's Lightweight Four (Heats) 08:00 IST

Sun 19

Rowing Women's Single Sculls (Quarterfinals) 08:00 IST

Sun 19

Rowing Women's Single Sculls (Heats) 08:00 IST

Sun 19

Rowing Women's Pair (Quarterfinals) 08:00 IST

Sun 19

Rowing Women's Pair (Heats) 08:00 IST

Sun 19

Rowing Women's Double Sculls (Heats) 08:00 IST

Sun 19

Rowing Women's Lightweight Quadruple Sculls (Heats) 08:00 IST

Sun 19

Shooting Trap Men Qualification - Day 1 08:00 IST

Sun 19

Shooting Trap Women Qualification - Day 1 08:00 IST

Sun 19

Shooting 10m Air Rifle Mixed Team Qualification
08:00 IST

Mongolia, Iran, Indonesia, Chinese-Taipei, Nepal, DPR Korea, Vietnam, United Arab Emirates, Uzbekistan, Kazakhstan, Malaysia, Thailand, Japan, India, Qatar, China, South Korea, Singapore, Pakistan, Bangladesh,
Sun 19

Swimming Men's 200m Butterfly (Heats) 08:00 IST

Sun 19

Swimming Men's 100m Backstroke (Heats) 08:00 IST

Sun 19

Swimming Women's 1500m Freestyle (Heats) 08:00 IST

Sun 19

Swimming Women's 100m Breaststroke (Heats) 08:00 IST

Sun 19

Swimming Women's 200m Backstroke (Heats) 08:00 IST

Sun 19

Swimming Women's 4 x 100m Freestyle Relay (Heats) 08:00 IST

Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool D - Match 1 (M) 08:40 IST

Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool D - Match 1 (W) 08:40 IST

Sun 19

Kabaddi Men's Team Group A - Game 2 08:40 IST

Sun 19

Basketball Women's Preliminary Group A - Game 5
09:00 IST

Chinese-Taipei, India,
Sun 19

Sepak-Takraw Men's Team Regu Preliminary Group B 09:00 IST

Sun 19

Sepak-Takraw Women's Team ReguPreliminary Group A 09:00 IST

Sun 19

Sepak-Takraw Women's Team ReguPreliminary Group A 09:00 IST

Sun 19

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 1 09:00 IST

Sun 19

Volleyball Women's TournamentPreliminary: Pool B - Match 1 09:00 IST

Sun 19

Volleyball Men's TournamentPreliminary: Pool A - Match 1 09:00 IST

Sun 19

Volleyball Men's TournamentPreliminary: Pool E - Match 1 09:00 IST

Sun 19

Kabaddi Men's Team Group B - Game 2 09:30 IST

Sun 19

Swimming Men's 200m Freestyle (Heats) 09:30 IST

Sun 19

Handball Preliminary Round: Group B - Match 5 (W) 10:00 IST

Sun 19

Basketball Women's Preliminary Group B - Game 5 10:30 IST

Japan, Mongolia,
Sun 19

Kabaddi Men's Team Group A - Game 3 10:30 IST

Sun 19

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 2 10:30 IST

Sun 19

Volleyball Women's TournamentPreliminary: Pool A - Match 1 10:30 IST

Sun 19

Volleyball Men's TournamentPreliminary: Pool B - Match 1 10:30 IST

Sun 19

Sepak-Takraw Men's Team ReguPreliminary Group A 12:00 IST

Sun 19

Sepak-Takraw Women's Team ReguPreliminary Group B 12:00 IST

Sun 19

Sepak-Takraw Women's Team ReguPreliminary Group B 12:00 IST

Sun 19

Shooting Medal event10m Air Rifle Mixed Team (Finals)
12:00 IST

China, Chinese-Taipei, India, South Korea, Mongolia,
Sun 19

Shooting 10m Air Pistol Mixed Team Qualification
12:00 IST

Mongolia, Iran, Indonesia, DPR Korea, Vietnam, United Arab Emirates, Kazakhstan, Malaysia, Thailand, Japan, India, China, South Korea, Laos, Singapore, Tajikistan, Hong-kong, Myanmar, Bangladesh, Oman,
Sun 19

Kabaddi Men's Team Group B - Game 3 12:20 IST

Sun 19

Wrestling Men's Freestyle 57 kg
12:25 IST

Turkmenistan, India,
Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool F - Match 1 (M) 12:50 IST

Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool H - Match 1 (M) 12:50 IST

Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool B - Match 2 (W) 12:50 IST

Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool E - Match 1 (M) 13:00 IST

Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool G - Match 1 (M) 13:00 IST

Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool A - Match 2 (W) 13:00 IST

Sun 19

Handball Preliminary Round: Group B - Match 6 (W) 13:00 IST

Sun 19

Hockey Women's Tournament Pool B 13:00 IST

Sun 19

Volleyball Preliminary: Pool D - Match 2 (W) 13:40 IST

Sun 19

Football Women's Preliminary Group A - Match 3 14:00 IST

Sun 19

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 3 14:00 IST

Sun 19

Volleyball Women's TournamentPreliminary: Pool B - Match 2 14:30 IST

Sun 19

Volleyball Women's TournamentPreliminary: Pool B - Match 3 14:30 IST

Sun 19

Kabaddi Women's Team Group B - Game 1 14:50 IST

Sun 19

Basketball Women's Preliminary Group B - Game 6 15:00 IST

Thailand, Hong-kong,
Sun 19

Football Men's Preliminary Group D - Match 5 15:00 IST

Sun 19

Football Men's Preliminary Group D - Match 6 15:00 IST

Sun 19

Handball Preliminary Round: Group A - Match 5 (W) 15:00 IST

Sun 19

Hockey Women's Tournament Pool A 15:00 IST

Sun 19

Kabaddi Women's Team Group A - Game 1 15:00 IST

Sun 19

Shooting Medal event10m Air Pistol Mixed Team (Finals) 15:20 IST

Sun 19

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 4 15:30 IST

Sun 19

Kabaddi Women's Team Group A - Game 2 15:40 IST

Sun 19

Basketball Women's Preliminary Group A - Game 6 16:30 IST

Indonesia, Kazakhstan,
Sun 19

Football Women's Preliminary Group A - Match 4 16:30 IST

Sun 19

Football Women's Preliminary Group C - Match 2 16:30 IST

Sun 19

Kabaddi Women's Team Group B - Game 2 16:30 IST

Sun 19

Swimming Medal eventWomen's 200m Backstroke (Final) 16:38 IST

Sun 19

Swimming Medal eventMen's 100m Backstroke (Final) 16:55 IST

Sun 19

Handball Preliminary Round: Group A - Match 6 (W) 17:00 IST

Sun 19

Hockey Women's Tournament Pool A 17:00 IST

Sun 19

Swimming Medal eventWomen's 1500m Freestyle (Final) 17:00 IST

Sun 19

Swimming Medal eventMen's 200m Freestyle (Final) 17:22 IST

Sun 19

Swimming Medal eventWomen's 4 x 100m Freestyle Relay (Final) 17:44 IST

Sun 19

Football Men's Preliminary Group C - Match 5 18:00 IST

Sun 19

Football Men's Preliminary Group C - Match 6 18:00 IST

Sun 19

Football Men's Preliminary Group B - Match 5 18:00 IST

Sun 19

Football Men's Preliminary Group C - Match 6 18:00 IST

Sun 19

Football Men's Preliminary Group C - Match 6 18:00 IST

Sun 19

Volleyball Women's TournamentPreliminary: Pool A - Match 2 18:00 IST

Sun 19

Swimming Medal eventWomen's 100m Breaststroke (Final) 18:11 IST

Sun 19

Kabaddi Women's Team Group A - Game 3 18:20 IST

Sun 19

Swimming Medal eventMen's 200m Butterfly (Final) 18:27 IST

Sun 19

Hockey Women's Tournament Pool B 19:00 IST

Sun 19

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 5 19:00 IST

Sun 19

Kabaddi Women's Team Group B - Game 3 19:10 IST

Date Game and time Participating Nations Medals
Mon 20

Sepak-Takraw Men's Team Regu Preliminary Group B 06:00 IST

Mon 20

Sepak-Takraw Women's Team Regu Preliminary Group B 06:00 IST

Mon 20

Sepak-Takraw Women's Team Regu Preliminary Group B 06:00 IST

Mon 20

Shooting 10m Air Rifle Men Qualification 06:30 IST

Mon 20

Kabaddi Women's Team Group B - Game 4 07:50 IST

Mon 20

Kabaddi Women's Team Group A - Game 4 08:00 IST

Mon 20

Rowing Women's Lightweight Double Sculls (Heats) 08:00 IST

Mon 20

Rowing Women's Lightweight Single Sculls (Quarterfinals) 08:00 IST

Mon 20

Rowing Women's Lightweight Single Sculls (Heats) 08:00 IST

Mon 20

Rowing Women's Lightweight Double Sculls (Quarterfinals) 08:00 IST

Mon 20

Rowing Women's Four (Quarterfinals) 08:00 IST

Mon 20

Rowing Women's Four (Heats)
08:00 IST

India,
Mon 20

Rowing Men's Lightweight Eight (Heats) 08:00 IST

Mon 20

Rowing Men's Lightweight Eight (Quarterfinals) 08:00 IST

Mon 20

Rowing Men's Lightweight Eight (Quarterfinals) 08:00 IST

Mon 20

Rowing Men's Quadruple Sculls (Quarterfinals) 08:00 IST

Mon 20

Rowing Men's Quadruple Sculls (Heats) 08:00 IST

Mon 20

Rowing Men's Lightweight Single Sculls (Quarterfinals) 08:00 IST

Mon 20

Rowing Men's Lightweight Single Sculls (Heats) 08:00 IST

Mon 20

Rowing Men's Lightweight Double Sculls (Quarterfinals) 08:00 IST

Mon 20

Rowing Men's Lightweight Double Sculls (Heats) 08:00 IST

Mon 20

Shooting Trap Men Qualification - Day 2 08:00 IST

Mon 20

Shooting Trap Women Qualification - Day 2 08:00 IST

Mon 20

Swimming Men's 800m Freestyle (Heats) 08:00 IST

Mon 20

Swimming Men's 50m Backstroke (Heats) 08:00 IST

Mon 20

Swimming Men's 200m Individual Medley (Heats) 08:00 IST

Mon 20

Swimming Men's 4 x 200m Freestyle Relay (Heats) 08:00 IST

Mon 20

Swimming Women's 100m Freestyle (Heats) 08:00 IST

Mon 20

Swimming Women's 50m Butterfly (Heats) 08:00 IST

Mon 20

Swimming Women's 200m Breaststroke (Heats) 08:00 IST

Mon 20

Handball Men's Handball Main Round
08:00 IST

Chinese-Taipei, Pakistan, India, Malaysia, Bahrain, Iran, Iraq, Qatar, Hong-kong, South Korea, Saudi Arabia, Japan,
Mon 20

Shooting 10m Air Rifle Women Qualification 08:30 IST

Mon 20

Kabaddi Women's Team Group A - Game 5 08:40 IST

Mon 20

Shooting Medal event10m Air Rifle Men (Final) 08:45 IST

Mon 20

Hockey Men's Tournament Pool A 09:00 IST

South Korea, Hong-kong,
Mon 20

Sepak-Takraw Men's Team ReguPreliminary Group A 09:00 IST

Mon 20

Sepak-Takraw Women's Team ReguPreliminary Group A 09:00 IST

Mon 20

Sepak-Takraw Women's Team ReguPreliminary Group A 09:00 IST

Mon 20

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 6 09:00 IST

Mon 20

Basketball Women's Basketball 5x5 Preliminary
09:00 IST

Unified Korea, India,
Mon 20

Basketball Women's Basketball 5x5 Preliminary 09:00 IST

China, Mongolia,
Mon 20

Kabaddi Women's Team Group B - Game 5 09:30 IST

Mon 20

Badminton Women's quarterfinal
09:30 IST

Japan, India,
Mon 20

Badminton Women's quarterfinal 09:30 IST

South Korea, Indonesia,
Mon 20

Badminton Women's quarterfinal 09:30 IST

Chinese-Taipei, Thailand,
Mon 20

Badminton Women's quarterfinal 09:30 IST

Maldives, China,
Mon 20

Kabaddi Women's Team Group A - Game 6 10:30 IST

Mon 20

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 7 10:30 IST

Mon 20

Volleyball Men's TournamentPreliminary: Pool E - Match 2 10:30 IST

Mon 20

Hockey Men's Tournament Pool B 11:00 IST

Pakistan, Thailand,
Mon 20

Shooting Medal event10m Air Rifle Women (Final)
11:30 IST

South Korea, India, Iran, Mongolia, Singapore, Chinese-Taipei, China,
Mon 20

Sepak-Takraw Men's Team ReguPreliminary Group B 12:00 IST

Mon 20

Sepak-Takraw Women's Team ReguPreliminary Group B 12:00 IST

Mon 20

Sepak-Takraw Women's Team ReguPreliminary Group B 12:00 IST

Mon 20

Wrestling Women's Freestyle 50
12:00 IST

India, China, Thailand, Mongolia, Uzbekistan, Vietnam,
Mon 20

Artistic Gymnastics Men's Qualification
12:00 IST

China, Chinese-Taipei, South Korea, DPR Korea, Thailand, Malaysia, Japan, Kazakhstan, Indonesia, Vietnam, Uzbekistan, India, Iran,
Mon 20

Kabaddi Women's Team Group B - Game 6 12:20 IST

Mon 20

Hockey Men's Tournament Pool A 13:00 IST

Mon 20

Shooting Medal eventTrap Women (Finals) 13:00 IST

Mon 20

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 8 14:00 IST

Mon 20

Volleyball Men's TournamentPreliminary: Pool C - Match 1 14:30 IST

Mon 20

Volleyball Men's TournamentPreliminary: Pool F - Match 1
14:30 IST

India, Hong-kong,
Mon 20

Hockey Men's Tournament Pool B 15:00 IST

Mon 20

Kabaddi Men's Team Group A - Game 4 15:00 IST

Mon 20

Shooting Medal eventTrap Men (Finals) 15:00 IST

Mon 20

Basketball Men's Basketball 5x5 Preliminary 15:00 IST

Chinese-Taipei, Hong-kong,
Mon 20

Basketball Men's Basketball 5x5 Preliminary 15:00 IST

Mon 20

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 9 15:30 IST

Mon 20

Kabaddi Men's Team Group A - Game 5 15:40 IST

Mon 20

Kabaddi Men's Team Group B - Game 5 16:30 IST

Mon 20

Swimming Medal eventWomen's 100m Freestyle (Final) 16:43 IST

Mon 20

Swimming Medal eventMen's 200m Individual Medley (Final) 16:59 IST

Mon 20

Hockey Men's Tournament Pool B 17:00 IST

Mon 20

Swimming Medal eventMen's 800m Freestyle (Final) 17:00 IST

Mon 20

Swimming Medal eventWomen's 50m Butterfly (Final) 17:13 IST

Mon 20

Swimming Medal eventMen's 50m Backstroke (Final) 17:28 IST

Mon 20

Swimming Medal eventMen's 4 x 200m Freestyle Relay (Final) 17:33 IST

Mon 20

Volleyball Men's TournamentPreliminary: Pool D - Match 1 18:00 IST

Mon 20

Volleyball Men's TournamentPreliminary: -Pool F - Match 2 18:00 IST

Mon 20

Swimming Medal eventWomen's 200m Breaststroke (Final) 18:16 IST

Mon 20

Kabaddi Men's Team Group A - Game 6 18:20 IST

Mon 20

Hockey Men's Tournament Pool A
19:00 IST

India, Indonesia,
Mon 20

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 10 19:00 IST

Date Game and time Participating Nations Medals
Tue 21

Shooting Trap Mixed Team (Qualification) 07:00 IST

Tue 21

Volleyball Women's Tournament
07:00 IST

India, Vietnam,
Tue 21

Sepak-Takraw Women's Team ReguPreliminary Group B 08:00 IST

Tue 21

Sepak-Takraw Women's Team ReguPreliminary Group B 08:00 IST

Tue 21

Shooting 50m Rifle 3 Positions Men (Qualification)
08:00 IST

Thailand, India, China, Japan, Iran, Malaysia, Mongolia, Kazakhstan, Pakistan, Qatar, Bahrain, South Korea, Vietnam, Oman, Indonesia, Maldives, Pakistan, Bangladesh,
Tue 21

Shooting 10m Air Pistol Men (Qualification) 08:00 IST

Tue 21

Archery Recurve Women's Individual
08:00 IST

Malaysia, South Korea, DPR Korea, Hong-kong, China, Kazakhstan, Mongolia, India, Chinese-Taipei, Indonesia, Japan, Tajikistan, Vietnam, Kyrgyzstan, Bangladesh, Bhutan, United Arab Emirates, Thailand, Myanmar, Laos, Qatar, Pakistan, Nepal, Philippines, Iran,
Tue 21

Archery Recurve Men's Individual
08:00 IST

Nepal, Kazakhstan, Bangladesh, Chinese-Taipei, China, Mongolia, Malaysia, South Korea, Iran, Myanmar, Kyrgyzstan, India, Indonesia, Hong-kong, Thailand, Qatar, Vietnam, DPR Korea, Japan, Saudi Arabia, Bhutan, United Arab Emirates, Pakistan, Singapore, Laos, Sri-Lanka, Tajikistan,
Tue 21

Swimming Men's 50m Freestyle
08:00 IST

Indonesia, Thailand, Kazakhstan, Malaysia, Chinese-Taipei, India, Iran, Japan, China,
Tue 21

Swimming Men's 50m Freestyle
08:00 IST

India, China, Malaysia, Pakistan, Japan, Chinese-Taipei,
Tue 21

Kabaddi Women's Team
08:00 IST

India, Sri-Lanka,
Tue 21

Taekwondo Men +80 kg Round of 16
08:30 IST

Sri-Lanka, India,
Tue 21

Sepak-Takraw Women's Team ReguPreliminary Group A 09:00 IST

Tue 21

Sepak-Takraw Women's Team ReguPreliminary Group A 09:00 IST

Tue 21

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 11 09:00 IST

Tue 21

Bridge Qualification Round
09:00 IST

Pakistan, India, Thailand, China, Japan, Indonesia, Chinese-Taipei, Jordan, Malaysia, Singapore, Bangladesh, Hong-kong, Saudi Arabia, Philippines,
Tue 21

Shooting Medal event10m Air Pistol Men (Final) 09:45 IST

Tue 21

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 12 10:30 IST

Tue 21

Shooting Medal event50m Rifle 3 Positions Men (Final) 11:30 IST

Tue 21

Sepak-Takraw Medal event Men's Team ReguSemifinals Match 1
12:00 IST

Thailand, India,
Tue 21

Sepak-Takraw Medal event Men's Team ReguSemifinals Match 2 12:00 IST

Tue 21

Artistic Gymnastics Artistic Gymnastics | Women's Qualification
13:00 IST

Kazakhstan, Japan, Chinese-Taipei, Vietnam, South Korea, DPR Korea, Thailand, China, India, Indonesia,
Tue 21

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 13 14:00 IST

Tue 21

Hockey Women's Tournament Pool A 15:00 IST

Tue 21

Shooting Medal eventTrap Mixed Team (Finals) 15:00 IST

Tue 21

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 14 15:30 IST

Tue 21

Hockey Women's Tournament Pool B 17:00 IST

Tue 21

Hockey Women's Tournament Pool B
19:00 IST

India, Kazakhstan,
Tue 21

Softball Women's TeamPreliminary Round - Group A - Game 15 19:00 IST

Date Game and time Participating Nations Medals
Wed 22

Sepak-Takraw Medal event Women's Team ReguSemifinals Match 1 08:00 IST

Wed 22

Sepak-Takraw Medal event Women's Team ReguSemifinals Match 2 08:00 IST

Wed 22

Shooting 50m Rifle 3 Positions Women (Qualification)
08:00 IST

India, Thailand, Qatar, Philippines, Japan, Kazakhstan, Bahrain, Uzbekistan, Oman, Bangladesh, Pakistan, Vietnam, South Korea, Singapore, Mongolia, Iran, China, Indonesia,
Wed 22

Shooting 25m Pistol Women Precision 08:00 IST

Wed 22

Shooting 25m Pistol Women Rapid 08:00 IST

Wed 22

Archery Compound Women's Individual
08:00 IST

Chinese-Taipei, South Korea, Indonesia, India, Kazakhstan, Thailand, Malaysia, Iran, Singapore, Vietnam, Mongolia, Myanmar, Bangladesh, Japan, Iraq, Philippines,
Wed 22

Shooting 50m Rifle 3 Positions Women 08:00 IST

Wed 22

Swimming
08:00 IST

India, Saudi Arabia, Mongolia, Cambodia, Qatar, Macau, Pakistan, Vietnam, South Korea, Indonesia, Japan, Chinese-Taipei, Thailand, Iran, Hong-kong, Malaysia, Uzbekistan, Kyrgyzstan,
Wed 22

Taekwondo Men -80 kg Round of 32
08:45 IST

India, Mongolia,
Wed 22

Sepak-Takraw Medal event Men's Team ReguGold Medal Match 09:00 IST

Wed 22

Sepak-Takraw Medal event Men's Team ReguGold Medal Match 09:00 IST

Wed 22

Tennis Men's Singles Round of 16
09:00 IST

Uzbekistan, India, Japan, Kazakhstan, Vietnam, South Korea, Chinese-Taipei,
Wed 22

Shooting Medal event50m Rifle 3 Positions Women (Final) 11:30 IST

Wed 22

Sepak-Takraw Medal event Women's Team ReguGold Medal Match 12:00 IST

Wed 22

Wrestling Greco-Roman
12:00 IST

India, Turkmenistan, Qatar, Yemen, Iran, South Korea, Thailand, China, Kazakhstan, Philippines,
Wed 22

Hockey Men's Tournament Pool A
13:00 IST

India, Hong-kong,
Wed 22

Wushu Women's Sanda
18:00 IST

China, Indonesia, Vietnam, South Korea, India, Philippines, Iran, Chinese-Taipei,
Date Game and time Participating Nations Medals
Thu 23

Shooting 300m Standard Rifle Men Elimination Relay 1 06:30 IST

Thu 23

Swimming Men's 50m Butterfly
07:30 IST

Cambodia, China, Indonesia, Lebanon, India, Mongolia, Palestine, Afghanistan, Vietnam, Saudi Arabia, Tajikistan, Pakistan, Qatar, Sri-Lanka, Thailand, Jordan, Macau,
Thu 23

Shooting Double Trap Men Qualification
08:00 IST

China, Qatar, Pakistan, Kazakhstan, Palestine, Chinese-Taipei, India, South Korea, Indonesia, Malaysia, Oman, Singapore,
Thu 23

Shooting 10m Running Target Men Qualification 08:00 IST

Thu 23

Rowing Men's Double Sculls
08:00 IST

Chinese-Taipei, Kazakhstan, Iran, Uzbekistan, Japan, South Korea, India, Malaysia, China,
Thu 23

Bridge Men's Team
08:30 IST

Chinese-Taipei, Pakistan, India, China, Japan, Thailand, Hong-kong, Indonesia, Bangladesh, Malaysia, Singapore, Jordan, Philippines, Saudi Arabia,
Thu 23

Tennis Women's singles
08:30 IST

Chinese-Taipei, China, India, Thailand, South Korea, Kazakhstan, Japan, Thailand,
Thu 23

Shooting 300m Standard Rifle Men Elimination Relay 2 09:30 IST

Thu 23

Archery Recurve individual
09:30 IST

Philippines, Bangladesh, United Arab Emirates, Mongolia, Kyrgyzstan, Hong-kong, Nepal, Bhutan, Tajikistan, Thailand, Iran, Laos, Qatar, Sri-Lanka, Myanmar, Saudi Arabia, South Korea, India, Indonesia, Japan, Singapore, DPR Korea,
Thu 23

Badminton Women's singles
10:30 IST

India, Chinese-Taipei, Thailand, Hong-kong, Saudi Arabia, Vietnam, Sri-Lanka, Macau, Indonesia, South Korea, China, Iran, Nepal, Maldives, Japan,
Thu 23

Shooting Medal eventDouble Trap Men Finals 13:30 IST

Thu 23

Shooting Double Trap Women Finals 13:30 IST

Thu 23

Softball Women's TeamSemifinal - Game 16 14:00 IST

Thu 23

Softball Medal event Women's TeamGrand Final - Game 19 14:00 IST

Thu 23

Softball Women's TeamSemifinal - Game 17
15:00 IST

India, Pakistan, China, Malaysia,
Thu 23

Artistic Gymnastics Women's Vault
15:00 IST

DPR Korea, Indonesia, India, Uzbekistan, Chinese-Taipei, South Korea, Malaysia, Japan,
Thu 23

Basketball Women's Basketball 5x5
17:00 IST

India, Indonesia, Kazakhstan, Mongolia, Thailand, China, Hong-kong,
Date Game and time Participating Nations Medals
Fri 24

Swimming Men's 50m Breaststroke
07:30 IST

Singapore, India, South Korea, Syria, Kyrgyzstan, China, Japan, Chinese-Taipei, Vietnam, Tajikistan, Maldives, Qatar, Mongolia, Nepal, Pakistan, Turkmenistan,
Fri 24

Archery Recurve Mixed Team
07:35 IST

South Korea, India, Mongolia, Kazakhstan, Japan, China, Vietnam, Indonesia, Chinese-Taipei, Laos, Thailand, Bangladesh, Philippines, Malaysia, Myanmar, Iran, Iraq,
Fri 24

Rowing Men's Lightweight Single Sculls
08:00 IST

South Korea, Hong-kong, India, China, Uzbekistan, Iran, Iraq, Indonesia, Malaysia, Kazakhstan, Palestine, Bangladesh, Pakistan,
Fri 24

Softball Medal event Women's TeamFinal - Game 18 08:30 IST

Fri 24

Tennis Men's Doubles Gold Medal Match
09:30 IST

China, Chinese-Taipei, Japan, Kazakhstan, India, South Korea, Thailand, Indonesia,
Fri 24

Boxing Boxing fly
12:30 IST

India,
Fri 24

Artistic Gymnastics Men's Vault
14:30 IST

Vietnam, DPR Korea, Hong-kong, Philippines, South Korea, Indonesia, Thailand, Chinese-Taipei, India, Pakistan,
Fri 24

Hockey Men's tournament
17:00 IST

Oman, Thailand, Bangladesh, Malaysia, Indonesia, South Korea, Kazakhstan, Pakistan, Sri-Lanka, Hong-kong, Japan, India,
Fri 24

Athletics Men's Shot Put 18:30 IST

Date Game and time Participating Nations Medals
Sat 25

Golf Women's Individual (Round 3)
04:30 IST

China, Thailand, Philippines, South Korea, Japan, Indonesia, Malaysia, Chinese-Taipei, Indonesia, Saudi Arabia, India, Malaysia, Hong-kong, Bangladesh, Mongolia,
Sat 25

Equestrian Eventing Individual (Cross country)
05:30 IST

India, Japan, China, Thailand, South Korea, Hong-kong, Indonesia, Qatar, Iran,
Sat 25

Bowling Men's Team of Six
07:30 IST

Bahrain, Hong-kong, Indonesia, India, Japan, Kazakhstan, South Korea, Saudi Arabia, Macau, Malaysia, Mongolia, Philippines, Qatar, Singapore, Thailand, Chinese-Taipei,
Sat 25

Bowling Men's Team of Six 1st Block
07:30 IST

Bahrain, Hong-kong, Indonesia, India, Japan, Kazakhstan, South Korea, Saudi Arabia, Macau, Malaysia, Mongolia, Philippines, Qatar, Singapore, Thailand, Chinese-Taipei, Vietnam,
Sat 25

Karate Men's kata 07:30 IST

Malaysia, Indonesia, United Arab Emirates, Nepal, Qatar, Sri-Lanka, South Korea, Chinese-Taipei, Vietnam, Macau, Mongolia,
Sat 25

Archery Recurve Women's Team
08:00 IST

Vietnam, DPR Korea, Indonesia, Hong-kong, Bangladesh, Japan, China, Kazakhstan, Malaysia, Kyrgyzstan, India, Mongolia,
Sat 25

Athletics Men's High Jump
08:30 IST

Malaysia, Kazakhstan, China, Japan, Thailand, Indonesia, Chinese-Taipei, Iraq, South Korea, India, Hong-kong, Syria, Qatar, Uzbekistan, Macau, Japan,
Sat 25

Canoe-Kayak-Sprint Canoe TBR 200m Women Heats
08:30 IST

Myanmar, Thailand, Chinese-Taipei, Philippines, Hong-kong, Malaysia, China, Indonesia, Unified Korea, Singapore, India,
Sat 25

Ju-Jitsu Newaza Men's 08:30 IST

Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, United Arab Emirates, Jordan, Lebanon,
Sat 25

Paragliding Men's Team Cross Country 08:30 IST

Indonesia, South Korea, Nepal, Japan, Hong-kong, Malaysia, Thailand, China, Laos, Mongolia,
Sat 25

Canoe-Kayak-Sprint Canoe TBR 200m Men
08:50 IST

China, Thailand, Myanmar, Malaysia, India, Singapore, Chinese-Taipei, Indonesia, Unified Korea, Philippines, Hong-kong,
Sat 25

jet-ski Runabout 1100 Stock 09:00 IST

Thailand, Malaysia, United Arab Emirates, South Korea, Indonesia, Philippines, Saudi Arabia,

Thailand

Sat 25

Athletics Men's 400 m
09:30 IST

Iran, India, Indonesia, Sri-Lanka, Qatar, Tajikistan, Thailand, Bangladesh, Indonesia, Kazakhstan, Pakistan, Bahrain, Mongolia, Singapore, Japan, China, Chinese-Taipei, South Korea, Philippines, Vietnam,
Sat 25

Cycling-Track Cycling BMX 09:30 IST

China, Thailand, Indonesia, Philippines, Japan,

China

Thailand

Indonesia

Sat 25

Cycling-Track Cycling BMX 09:30 IST

Japan, Indonesia, Philippines, China, Thailand,

Japan

Indonesia

Philippines

Sat 25

Badminton Men's Doubles, Round of 16
11:30 IST

Malaysia, Japan, South Korea, India, Sri-Lanka, Pakistan, Nepal, Malaysia, China, Chinese-Taipei, Indonesia,
Sat 25

Badminton Women's Singles Round of 16
11:30 IST

India, Indonesia, Chinese-Taipei, Hong-kong, Indonesia, Japan, China, Thailand, Sri-Lanka, South Korea, Nepal,
Sat 25

Badminton Women's Doubles Quarterfinals
11:30 IST

South Korea, Japan, China, Indonesia, India,
Sat 25

Handball Women's Handball Classification 9th-10th Place
12:30 IST

India, Malaysia, DPR Korea, Indonesia, Hong-kong, Kazakhstan,
Sat 25

Pencak-Silat Quarterfinals 12:30 IST

Philippines, Thailand, Kyrgyzstan, Timor-Leste, Malaysia, Iran, Indonesia, Singapore, Pakistan, Laos, Indonesia, Vietnam,
Sat 25

Sepak-Takraw Men's Regu Prelims
12:30 IST

Laos, Thailand, South Korea, India, Nepal, Malaysia, Indonesia, Philippines, Singapore, Pakistan,
Sat 25

Bridge Bridge Qualification Round
13:30 IST

Chinese-Taipei, Pakistan, India, China, Japan, Thailand, Hong-kong, Indonesia, Bangladesh, Malaysia, Singapore, Jordan, Philippines, Saudi Arabia,
Sat 25

Shooting 25m Rapid Fire Pistol Men
13:30 IST

South Korea, China, India, Mongolia, Vietnam, Japan, Pakistan, Thailand, Indonesia, Qatar, Pakistan, Oman, Kazakhstan,

China

South Korea

Sat 25

Squash Women's Semifinal
13:30 IST

Malaysia, India,

India

Sat 25

Boxing Women's Light
14:15 IST

Chinese-Taipei, Thailand, Pakistan, India, Indonesia, Kyrgyzstan, China, Nepal, South Korea, Vietnam, Sri-Lanka, Tajikistan, Mongolia, DPR Korea,
Sat 25

Football Women's Tournament Quarterfinal 2 14:30 IST

Japan, DPR Korea, China, Thailand,
Sat 25

Squash Men's semifinals
16:30 IST

India, Hong-kong, Malaysia,
Sat 25

Athletics Women's Hammer Throw
17:00 IST

Qatar, Japan, China, Thailand, South Korea, India,
Sat 25

Athletics Men's Long Jump
17:00 IST

Chinese-Taipei, China, Indonesia, Macau, Hong-kong, Indonesia, Japan, Malaysia, South Korea, India, Sri-Lanka, Philippines, Vietnam, South Korea,
Sat 25

Athletics Women's 100m
18:00 IST

Chinese-Taipei, Singapore, Saudi Arabia, Lebanon, Japan, Bahrain, Hong-kong, Indonesia, Kazakhstan, Philippines, India, Iraq, Uzbekistan, South Korea, Laos, Singapore, China, Hong-kong,
Sat 25

Athletics Men's Shot Put
18:30 IST

China, Saudi Arabia, Chinese-Taipei, Iran, Kazakhstan, South Korea, India, Thailand,
Sat 25

Athletics Women's 10,000m
18:30 IST

Bahrain, India, China, United Arab Emirates, Japan, Palestine, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Sri-Lanka,
Sat 25

Hockey Women's Hockey
18:30 IST

Chinese-Taipei, Malaysia, Indonesia, Thailand, Japan, China, India, South Korea,
Sat 25

Hockey Womens's Group A Hockey 18:30 IST

Sat 25

Athletics Women's 400m
19:00 IST

Kazakhstan, India, Maldives, Bahrain, Indonesia, Thailand, Tajikistan, Saudi Arabia, Vietnam, China, Yemen, Bangladesh,
Date Game and time Participating Nations Medals
Sun 26

Hockey Men's Pool A
04:30 IST

Sri-Lanka, Indonesia, Hong-kong, Japan, Oman, Kazakhstan, Thailand, Bangladesh, South Korea, India, Pakistan, Malaysia,
Sun 26

Baseball Men's Team Preliminary 07:30 IST

Japan, Pakistan, Indonesia, Hong-kong, China, Thailand, South Korea, Chinese-Taipei,
Sun 26

Athletics Various events
08:00 IST

Japan, China, South Korea, Thailand, Philippines, Qatar, Saudi Arabia, Indonesia, India, Malaysia, Tajikistan, Vietnam,
Sun 26

Bridge Men's team
08:00 IST

China, Singapore, Hong-kong, India,
Sun 26

Basketball Womens 08:30 IST

Chinese-Taipei, Mongolia, Unified Korea, Thailand, Japan,
Sun 26

Handball Men's
09:30 IST

Chinese-Taipei, India, Indonesia, Malaysia, Iraq, Iran, Saudi Arabia, Hong-kong,
Sun 26

Table Tennis Women's team
09:30 IST

India, Qatar, China, Iran, Japan, Thailand, DPR Korea, Mongolia, South Korea, Indonesia, Chinese-Taipei, Macau, Hong-kong, Vietnam, Malaysia, Nepal,
Sun 26

Archery Compound Women's Team
11:00 IST

South Korea, India, Chinese-Taipei, Mongolia, Bangladesh, Indonesia, Laos, Malaysia, Bhutan, Iran, Singapore, Thailand, Kazakhstan, Qatar, Philippines,
Sun 26

Badminton Women's quarterfinal
11:30 IST

India, Chinese-Taipei, Japan, Thailand, China, Hong-kong, Indonesia, South Korea, Sri-Lanka, Malaysia,
Sun 26

Boxing Men's light
11:30 IST

India, Uzbekistan, China, Timor-Leste, Indonesia, Bhutan, DPR Korea, Kyrgyzstan, Pakistan, Mongolia, Japan, Thailand, Sri-Lanka, Philippines, Nepal, Kazakhstan, South Korea, Chinese-Taipei, Iraq, Turkmenistan,
Sun 26

Basketball 3x3 Men's Basketball 3x3 12:30 IST

China, Qatar, Iran, Chinese-Taipei, South Korea, Japan, Indonesia, Thailand, Kazakhstan,
Date Game and time Participating Nations Medals
Mon 27

Equestrian Jumping Individual
07:00 IST

Indonesia, South Korea, United Arab Emirates, India, Malaysia, Hong-kong, Uzbekistan, Philippines, Chinese-Taipei, Saudi Arabia, Japan, Qatar, Kyrgyzstan, Bahrain, Iran, Thailand, Kuwait,
Mon 27

Baseball Men's team 07:30 IST

China, South Korea, Indonesia, Thailand, Pakistan, Chinese-Taipei, Hong-kong, Japan,
Mon 27

Archery Recurve Team 08:00 IST

Japan, China, South Korea, Chinese-Taipei, Mongolia, DPR Korea, Singapore, Iran,
Mon 27

Athletics Various events
08:00 IST

Hong-kong, Iraq, Kazakhstan, Philippines, Chinese-Taipei, Macau, Indonesia, Saudi Arabia, Sri-Lanka, Nepal, Maldives, Bahrain, Kyrgyzstan, Vietnam, Mongolia, Pakistan, India, Qatar, Singapore, Iran, Timor-Leste, Uzbekistan, Syria, Laos, China, Malaysia, Japan, Thailand,
Mon 27

Karate Men's pre-quarterfinals
08:15 IST

India, South Korea, Malaysia, Japan, Indonesia, Chinese-Taipei, Pakistan, Palestine, Laos, Thailand, Jordan, Uzbekistan, Afghanistan, Iran, Cambodia, Yemen, Qatar, Vietnam, Saudi Arabia, Mongolia,
Mon 27

Canoe-Kayak-Sprint Canoe TBR 1000m Men
08:29 IST

Hong-kong, Unified Korea, Indonesia, Singapore, Thailand, Chinese-Taipei, India, Malaysia, China, Myanmar, Philippines,
Mon 27

Artistic Swimming Women's duet 08:30 IST

Singapore, Malaysia, DPR Korea, South Korea, Uzbekistan, Japan, Kazakhstan, Hong-kong, China, Indonesia, Macau,
Mon 27

Basketball Men and Women 08:30 IST

South Korea, Philippines, Iran, Japan, Chinese-Taipei, Syria, China, Indonesia,
Mon 27

Sepak-Takraw Men's Regu
09:30 IST

Indonesia, Singapore, Pakistan, Philippines, India, Nepal, Malaysia, China,
Mon 27

Badminton Men and Women
10:30 IST

Indonesia, China, Chinese-Taipei, India, Japan, Hong-kong,
Mon 27

Table Tennis Men's Team
10:30 IST

China, Laos, DPR Korea, Nepal, Japan, Kyrgyzstan, Iran, Maldives, South Korea, Yemen, Mongolia, Hong-kong, Chinese-Taipei, United Arab Emirates, India, Macau,
Mon 27

Sailing Mixed RS One
10:40 IST

China, Hong-kong, Indonesia, India, South Korea, Malaysia, Singapore, Thailand,
Mon 27

Squash Men's Team
11:00 IST

Hong-kong, Philippines, Pakistan, Japan, South Korea, Nepal, India, Indonesia, Malaysia, Singapore, Qatar, Thailand,
Mon 27

Volleyball Women's Tournament
11:00 IST

Japan, Hong-kong, India, China, Indonesia, Thailand, Vietnam, Kazakhstan, Chinese-Taipei, South Korea,
Mon 27

Cycling-Track Women's Team Sprint
11:30 IST

Indonesia, Malaysia, Thailand, Japan, China, India, South Korea, Hong-kong,
Mon 27

Hockey Women
12:30 IST

Thailand, India, South Korea, Kazakhstan, China, Hong-kong, Malaysia, Japan,
Mon 27

Boxing Men's event
17:15 IST

India, Mongolia, Iran, DPR Korea, Philippines, Japan, Kazakhstan, China, Thailand, Indonesia, Timor-Leste, Iraq, Kyrgyzstan, Uzbekistan,
Date Game and time Participating Nations Medals
Tue 28

Cycling-Track Women's Keirin
07:30 IST

Hong-kong, South Korea, Malaysia, India, Chinese-Taipei, Japan, Indonesia, Thailand,
Tue 28

Athletics Various events
08:00 IST

China, Bahrain, Iran, Macau, Saudi Arabia, Laos, South Korea, Maldives, India, Lebanon, Philippines, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Hong-kong, Vietnam, Singapore, Indonesia, Iraq, Yemen, Sri-Lanka,
Tue 28

Bridge Men and Women
08:00 IST

China, Chinese-Taipei, India, Indonesia, Japan, Hong-kong, Singapore, Thailand, Malaysia, Philippines,
Tue 28

Equestrian Jumping Individual
08:00 IST

Syria, Brunei Darussalam, Bahrain, Indonesia, Thailand, Iran, Philippines, India, Malaysia, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Kuwait, South Korea, Hong-kong, Chinese-Taipei, United Arab Emirates, Japan, Qatar, Saudi Arabia,
Tue 28

Artistic Swimming Women's Duets 08:30 IST

Macau, Malaysia, Hong-kong, Singapore, Indonesia, Uzbekistan, South Korea, DPR Korea, Japan, China, Kazakhstan,
Tue 28

Squash Pool round
08:30 IST

Hong-kong, United Arab Emirates, India, Thailand, China, Indonesia, Malaysia, South Korea, Japan, Pakistan, Hong-kong,
Tue 28

Soft-Tennis Preliminary stage 09:00 IST

South Korea, Philippines, Chinese-Taipei, Vietnam, Laos, Japan, Thailand, Cambodia, Indonesia, Mongolia, Pakistan, DPR Korea,
Tue 28

Table Tennis Semi finals
11:00 IST

India, South Korea, China, Chinese-Taipei,
Tue 28

Volleyball Quarterfinal
11:00 IST

Thailand, Myanmar, Nepal, Mongolia, India, Pakistan, Indonesia, South Korea, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Maldives, Hong-kong, Japan, Qatar,
Tue 28

Archery Men and women compound team
11:15 IST

India, South Korea,
Tue 28

Badminton Women's final
11:40 IST

India, Chinese-Taipei,
Tue 28

Kurash Men and Women
12:30 IST

India, South Korea, Indonesia, Uzbekistan, Chinese-Taipei, Iran, Pakistan, Philippines, Yemen, Mongolia, Tajikistan, Turkmenistan, Afghanistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Kuwait, Nepal,
Tue 28

Sepak-Takraw Quadrant
12:30 IST

Indonesia, Malaysia, South Korea, Laos, Myanmar, Japan, India, Thailand, Nepal, Vietnam, Singapore, Pakistan,
Tue 28

Boxing Women
13:00 IST

India, DPR Korea, Chinese-Taipei, Vietnam, Thailand, Kazakhstan, China, South Korea, Indonesia, Tajikistan,
Tue 28

Hockey Men's Pool
14:30 IST

Hong-kong, Indonesia, Thailand, Kazakhstan, Malaysia, Oman, India, Sri-Lanka, Bangladesh, Pakistan, Japan, South Korea,
Date Game and time Participating Nations Medals
Wed 29

Diving Women's Synchronised 3m Springboard 05:15 IST

Hong-kong, South Korea, Indonesia, Macau, DPR Korea, Singapore, Malaysia, Japan, China,
Wed 29

Athletics Women's Heptathlon
07:30 IST

South Korea, Japan, China, India, Thailand, Chinese-Taipei, Uzbekistan, Malaysia,
Wed 29

Cycling-Track Women's Omnium
07:30 IST

Japan, Singapore, Hong-kong, Malaysia, Uzbekistan, South Korea, China, Chinese-Taipei, Thailand, Indonesia, India, Macau,
Wed 29

Canoe-Kayak-Sprint Kayak Four (K4) 500m Men Heats
07:39 IST

Tajikistan, Iran, Kazakhstan, India, Thailand, South Korea, Uzbekistan, Japan, Indonesia, Myanmar,
Wed 29

Bridge Mixed event
08:00 IST

China, Chinese-Taipei, India, Indonesia, Hong-kong, Japan, Singapore, Thailand, Malaysia, Philippines,
Wed 29

Handball Classification
09:30 IST

Indonesia, Hong-kong, India, DPR Korea, Kazakhstan, Malaysia, Pakistan,
Wed 29

Hockey Women's
11:00 IST

Chinese-Taipei, Indonesia, Malaysia, Thailand, Japan, South Korea, India, China,
Wed 29

Boxing Quarterfinal
11:30 IST

Uzbekistan, Kyrgyzstan, Indonesia, China, Kazakhstan, Philippines, DPR Korea, India, Thailand, Iraq, Mongolia,
Wed 29

Football Semifinal 14:30 IST

Vietnam, South Korea, Japan, United Arab Emirates,
Date Game and time Participating Nations Medals
Thu 30

Athletics Various events
06:00 IST

Kazakhstan, Vietnam, Thailand, Bahrain, Iraq, Qatar, Sri-Lanka, China, Japan, India, DPR Korea, Indonesia,
Thu 30

Equestrian Jumping Individual
06:30 IST

Uzbekistan, India, Bahrain, Kyrgyzstan, Malaysia, Indonesia, South Korea, Iran, Philippines, Chinese-Taipei, Kuwait, United Arab Emirates, Qatar, Syria, Saudi Arabia, Japan,
Thu 30

Canoe-Kayak-Sprint Canoe Double (C2) 500m Women
07:00 IST

Thailand, China, Japan, Uzbekistan, Indonesia, Vietnam, Iran, DPR Korea, India,
Thu 30

Baseball Men's event 07:30 IST

Pakistan, Indonesia, Japan, South Korea, Hong-kong, Thailand, Chinese-Taipei, China,
Thu 30

Judo Men and Women
07:50 IST

DPR Korea, Iraq, Vietnam, Iran, China, Indonesia, Tajikistan, Laos, Cambodia, Yemen, Qatar, Hong-kong, Saudi Arabia, Nepal, Kyrgyzstan, Sri-Lanka, Jordan, Philippines, India,
Thu 30

Bridge Semifinal
08:30 IST

China, Hong-kong, Singapore, Philippines, Japan, Bangladesh, India, Indonesia, Thailand, Pakistan, Chinese-Taipei, Saudi Arabia,
Thu 30

Soft-Tennis Mixed doubles 08:30 IST

South Korea, DPR Korea, Chinese-Taipei, Japan, Thailand,
Thu 30

Diving Men's 1m Springboard
10:40 IST

China, Indonesia, Thailand, South Korea, Malaysia, Hong-kong, Qatar, India, Iran,
Thu 30

Table Tennis Singles qualification
10:45 IST

Vietnam, Lebanon, Mongolia, Nepal, Laos, Indonesia, Qatar, Pakistan, Macau, Sri-Lanka, India, Chinese-Taipei, Iran, China,
Thu 30

Hockey Men's Tournament
11:00 IST

Indonesia, Thailand, Sri-Lanka, Oman, India, Malaysia, Pakistan, Japan,
Thu 30

Squash Women's Team
11:00 IST

Japan, South Korea, Philippines, Pakistan, India, Hong-kong, China, Iran, Indonesia, Thailand,
Thu 30

Volleyball Classification
11:00 IST

Mongolia, Kazakhstan, Saudi Arabia, Thailand, Myanmar, India, China, Pakistan, Chinese-Taipei, South Korea, Sri-Lanka, Nepal, Iran, Qatar, Vietnam, Kazakhstan,
Thu 30

Kurash Men and Women
12:30 IST

Thailand, India, Turkmenistan, Chinese-Taipei, Iran, Mongolia, Indonesia, Uzbekistan, Kazakhstan, Vietnam, Palestine, Kuwait, Tajikistan, Philippines, Afghanistan,
Thu 30

Sepak-Takraw Men and Women 15:00 IST

China, Laos, Myanmar, Japan, Iran, Vietnam, Nepal, Pakistan, Thailand, Malaysia,
Date Game and time Participating Nations Medals
Fri 31

Baseball Men's Team 07:00 IST

Pakistan, Hong-kong, Indonesia, Thailand, South Korea, China, Chinese-Taipei, Japan,
Fri 31

Bridge Men and Women
08:00 IST

China, Hong-kong, Singapore, Philippines, Japan, Bangladesh, India, Indonesia, Thailand, Pakistan, Chinese-Taipei, Saudi Arabia,
Fri 31

Canoe-Kayak-Sprint Kayak Single
08:00 IST

Singapore, Japan, Thailand, Iran, Tajikistan, Sri-Lanka, Macau, India,
Fri 31

Judo Men and Women
08:00 IST

India, Pakistan, Kazakhstan, Uzbekistan, United Arab Emirates, Iran, Lebanon, South Korea, Indonesia, China, Japan,
Fri 31

Basketball Bronze and Gold medal match 08:30 IST

Fri 31

Volleyball Women
09:00 IST

Chinese-Taipei, India, Vietnam, Indonesia, Saudi Arabia, China, Philippines, Kazakhstan, Nepal, Kyrgyzstan, Thailand, South Korea, Sri-Lanka,
Fri 31

Squash Semifinal
09:30 IST

India, Malaysia, Hong-kong, Japan, Pakistan,
Fri 31

Table Tennis Round of 16
10:30 IST

India, China, South Korea, DPR Korea, Singapore, Hong-kong, Chinese-Taipei,
Fri 31

Diving Women's 1m Springboard 11:00 IST

Malaysia, China, Indonesia, DPR Korea, Japan, South Korea,
Fri 31

Boxing Semifinals
16:45 IST

Philippines, India, Uzbekistan, China, Thailand, Indonesia, South Korea, DPR Korea, Jordan, Kazakhstan, Mongolia, Kyrgyzstan,
Fri 31

Hockey Women's
18:30 IST

Japan, India, Hong-kong, Kazakhstan, South Korea, China,
Date Game and time Participating Nations Medals
Sat 01

Canoe-Kayak-Sprint Canoe Double (C2) 200m Men Final:
07:30 IST

India, South Korea, Thailand, Iraq,
Sat 01

Judo Mixed Team Round of 16:
07:30 IST

India, Chinese-Taipei, Nepal, South Korea,
Sat 01

Basketball Men and Women 08:30 IST

Mongolia, Indonesia, Japan, Thailand, Kazakhstan, Philippines, Syria,
Sat 01

Bridge Men's, Women's, Mixed Team event
08:30 IST

China, India, Hong-kong,
Sat 01

Volleyball Gold and Bronze medal match 08:30 IST

Chinese-Taipei, Qatar, Indonesia, Philippines, South Korea, Japan, Vietnam, Kazakhstan, Thailand, Pakistan,
Sat 01

Table Tennis Women and men 08:30 IST

China, South Korea, Singapore, Iran,
Sat 01

Canoe-Kayak-Sprint Kayak Four (K4) 500m Women
10:00 IST

India, Thailand, Iran, China, Indonesia,
Sat 01

Diving Men and Women 10:30 IST

Malaysia, China, Macau, Japan, Indonesia, South Korea,
Sat 01

Boxing Men's Light Fly (49kg)
12:30 IST

India, Uzbekistan,
Sat 01

Squash Women's Team final
13:30 IST

India, Hong-kong,
Sat 01

Hockey Bronze Medal Match
16:00 IST

India, Pakistan,
Sat 01

Football Gold and Bronze medal match 17:00 IST

Vietnam, United Arab Emirates, South Korea, Japan,
Sat 01

Hockey Gold Medal match 18:30 IST

Malaysia, Japan,
Date Game and time Participating Nations Medals
Sun 02

Triathlon Men's triathlon 06:00 IST

Japan, South Korea, Hong-kong, China, Chinese-Taipei, Philippines, Uzbekistan, Macau, Indonesia, Malaysia, Thailand, Nepal, Mongolia,
COUNTRY TOTAL
China 132 92 65 289
Japan 74 56 74 204
South Korea 49 57 70 176
Indonesia 31 24 43 98
Uzbekistan 21 24 25 70
View all
The schedule of the Asian Games 2018 Jakarta Palembang is jam-packed. There are 58 sporting events with 45 nations participating. More than 10,000 athletes will compete for two weeks to get their hands on some medals that will be at stake. While some events will get over on the same day of their commencement, others will go on for a few days before the medals are distributed to the winners. Many events will take place simultaneously and that makes the medal tally even more interesting to watch.