Business Standard

Indian contingent for Asian Games: Full list of 634 Hangzhou-bound athletes

Athletics has the highest representation among Indian athletes chosen for the continental event, with 65 participants for the Asian Games Hangzhou 2023

Indian contingent for Asian Games 2023 to be held in Hangzhou, China. Photo: Representative image

Indian contingent for Asian Games 2023 to be held in Hangzhou, China. Photo: Representative image

BS Web Team New Delhi
Ministry of Sports and Youth Affairs released the list of 634 athletes who will represent India at the Asian Games 2023 in Hangzhou, China. This is the largest-ever contingent for an Asian Games by India. The previous record for 625 athletes was achieved during the 2010 Asian Games, incidentally held in Guangzhou, once again in China. 

Key points from India’s Asian Games 2023 Contingent 

Total Athletes- 634
Highest representation (sport) by number of athletes- Athletics- 65
Total Men- 320
Total Women- 314
Actual recommendations by IOA- 850
Number of athletes dropped- 216  
First-time team sports representation- Cricket
Esports granted medal sport status for the first time
Single athlete representation for India - Gymnastic 

India’s performance at the last Asian Games in 2028- Indonesia

In the last Asian Games (2018) held in Jakarta, Indonesia, India gave its best-ever performance, winning 16 gold medals, 23 silver medals and 31 bronze medals. However, even after getting 70 medals in total, its rank remained eighth. 

Here’s the sports-wise list of all the Indian athletes selected for Asian Games 2023 to be held in Hangzhou, China 

Archery

Recurve

Dhiraj Bommadevara - Men’s recurve
Atanu Das - Men’s recurve
Mrinal Chauhan - Men’s recurve
Tushar Shelke- Men’s recurve
Bhajan Kaur - Women’s recurve
Prachi Singh - Women’s recurve
Ankita Bhakat - Women’s recurve
Simranjeet Kaur - Women’s recurve

Compound

Prathamesh Jawkar - Men’s compound
Rajat Chauhan - Men’s compound
Ojas Pravin Deotale - Men’s compound
Abhishek Verma - Men’s compound
Avneet Kaur - Women’s compound
Jyothi Surekha Vennam - Women’s compound
Aditi Gopichand Swami - Women’s compound
Parneet Kaur - Women’s compound

Athletics


Track Events

Sandeep Kumar - Men’s 20km race walk
Akshdeep Singh - Men’s 20km race walk
Murali Sreeshankar - Men’s long jump
Ajay Kumar Saroj - Men’s 1500m
Jinson Johnson - Men’s 1500m
Krishan Kumar - Men’s 800m
Mohammed Afsal Pulikkalakath - Men’s 800m
T Santhosh Kumar - Men’s 400m hurdles
Yashas Palaksha - Men’s 400m hurdles
Karthik Kumar - Men’s 10000m
Gulveer Singh - Men’s 10000m, Men’s 5000m
Avinash Sable - Men’s 3000m steeplechase, Men’s 5000m
Tejaswin Shankar - Men’s decathlon
Ram Baboo - Mixed team 35km race walk
Man Singh - Men’s marathon
Belliappa Appachangada Bopaiah - Men’s marathon
Nihal Joel William - 4x400m mixed relay
Rahul Baby - 4x400m mixed relay
Muhammed Anas Yahiya - 4x400m mixed relay, Men’s 400m, Men’s 4x400m relay
Muhammed Ajmal - Men’s 400m, Men’s 4x400m relay
Arokia Rajiv - Men’s 4x400m relay
Amoj Jacob - Men’s 4x400m relay
Mijo Chacko Kurian - Men’s 4x400m relay
Rajesh Ramesh - Men’s 4x400m relay
Arul Rajalingam - Men’s 4x400m relay
Ankita - Women’s 5000m
Parul Chaudhary - Women’s 3000m steeplechase, Women’s 5000m
Priyanka - Women’s 20km race walk
Manju Rani - Mixed team 35km race walk
Vithya Ramraj - Women’s 400m hurdles
Sinchal Kaveramma Ravi - Women’s 400m hurdles
Swapna Barman - Women’s heptathlon
Nandini Agasara - Women’s heptathlon
Harmilan Bains - Women’s 800m, Women’s 1500m
Chanda - Women’s 800m
Deeksha - Women’s 1500m
Jyothi Yarraji - Women’s 100m hurdles, Women’s 200m
Sheena Nellickal Varkey - Women’s triple jump
Nithya Ramraj - Women’s 100m hurdles
Soniya Baishya - Women’s 4x400m relay, 4x400m mixed relay
Florence Barla - Women’s 4x400m relay
Subha Venkateshan - Women’s 4x400m relay
Aishwarya Kailash Mishra - Women’s 4x400m relay, 400m, 4x400m mixed relay
Himanshi Malik - Women’s 400m, Women’s 4x400m relay
Jisna Mathew - Women’s 4x400m relay, 4x400m mixed relay

Field Events

Seema Punia - Women’s discus throw
Neeraj Chopra - Men’s javelin throw
Kishore Kumar Jena - Men’s javelin throw
Tajinderpal Singh Toor - Men’s shot put
Sahib Singh - Men’s shot put
Pavithra Vengatesh - Women’s pole vault
Tanya Chaudhary - Women’s hammer throw
Rachna Kumari - Women’s hammer throw
Rubina Yadav - Women’s high jump
Pooja - Women’s high jump
Jeswin Aldrin - Men’s long jump
Praveen Chithravel - Men’s long jump
Abdulla Aboobacker - Men’s triple jump
Annu Rani - Women’s javelin throw
Kiran Baliyan - Women’ shot put
Manpreet Kaur - Women’s shot put
Shaili Singh - Women’s long jump
Ancy Sojan - Women’s long jump
Sarvesh Anil Kushare - Men’s high jump
Jesse Sandesh - Men’s high jump

Badminton


HS Prannoy - Men’s singles
Kidambi Srikanth - Men’s singles
Lakshya Sen - Men’s singles
Mithun Manjunath - Men’s singles
Satwiksairaj Rankireddy - Men's doubles
Chirag Shetty - Men's doubles
Dhruv Kapila - Men's doubles
MR Arjun - Men's doubles
PV Sindhu - Women's singles
Ashmita Chaliha - Women's singles
Anupama Upadhyaya - Women's singles
Malvika Bansod - Women's singles
Gayatri Gopichand - Women’s doubles
Treesa Jolly - Women’s doubles
Ashwini Ponnappa - Women’s doubles
Tanisha Crasto - Women’s/mixed doubles
Rohan Kapoor - Mixed doubles
N Sikki Reddy - Mixed doubles
Sai Pratheek K - Mixed doubles

Aquatics


Swimming

Aneesh Gowda - Men’s
Advait Page - Men’s
Aryan Nehra - Men’s
Anand AS - Men’s
Kushagra Rawat - Men’s
Likith SP - Men’s
Sajan Prakash - Men’s
Srihari Nataraj - Men’s
Tanish George Matthew - Men’s
Utkarsh Santosh Patil - Men’s
Vishal Grewal - Men’s
Virdhawal Khade - Men’s
Dinidhi Desinghu - Women’s
Hashika Ramachandran - Women’s
Linyesha AK - Women’s
Maana Patel - Women’s
Nina Venkatesh - Women’s
Palak Joshi - Women’s
Shivangi Sarma - Women’s
Vritti Agarwal - Women’s

Diving

Siddarth Bajrang Pardeshi - men’s
London Singh Hemam - men’s

Basketball


5x5 women’s basketball team

Manmeet Kaur, Stephy Nixon, Poonam Chaturvedi, Madhu Kumari, Shireen Vijay Limaye, Sreekala Ran, Sruthy Rathinavel, Pushpa Senthil Kumar, Sathiya Senthilkumar, Dharshini Thirunavukkarasu

3x3 women’s basketball team

Anumaria Chenganamattathil Shaju, Siya Deodhar, Kavya Singla, Vaishnavi Yadav

3x3 men’s basketball team

Amarendra Nayak, Kanwar Gurbaz Singh Sandhu, Lokendra Singh, Sejin Mathew

Boxing


Nikhat Zareen - Women's 50kg
Preeti Pawar - Women's 54kg
Parveen Hooda - Women's 57kg
Jaismine Lamboria - Women's 60kg
Arundhati Chaudhary - Women's 66kg
Lovlina Borgohain - Women's 75kg
Deepak Bhoria - Men's 51kg
Sachin Siwach - Men's 57kg
Shiva Thapa - Men's 63.5kg
Nishant Dev - Men's 71kg
Lakshya Chahar - Men's 80kg
Sanjeet - Men's 92kg
Narender Berwal - Men's +92kg

Bridge

Opens

Jaggy Shivdasani - Open teams
Sandeep Thakral - Open teams
Rajeshwar Tiwari - Open teams
Sumit Mukherjee - Open teams
Raju Tolani - Open teams
Ajay Khare - Open teams

Mixed

Kiran Nadar - Mixed team
B Satyanarayana - Mixed team
Himani Khandelwal - Mixed team
Rajeev Khandelwal - Mixed team
Marianne Karmarkar - Mixed team
Sandeep Karmarkar - Mixed team

Ladies

Asha Sharma - Ladies team
Puja Batra - Ladies team
Alka Kshirsagar - Ladies team
Bharti Dey - Ladies team
Kalpana Gurjar - Ladies team
Vidya Patel - Ladies team

Chess


Gukesh D - Men’s
Vidit Gujrathi - Men’s
Arjun Erigaisi - Men’s
Pentala Harikrishna - Men’s
Rameshbabu Praggnanandhaa - Men’s
Koneru Humpy - Women’s
Harika Dronavalli - Women’s
Vaishali Rameshbabu - Women’s
Vantika Agrawal - Women’s
Savitha Shri B - Women’s

Climbing

Aman Verma - Men’s speed climbing
Dhiraj Dinkar Birajdar - Men’s speed climbing
Anisha Verma - Women’s speed climbing
Shivpreet Pannu - Women’s speed climbing
Bharath Stephen Pereira Kamath - Men’s lead and bouldering
Prateeksha Kajane Arun - Women’s lead and bouldering
Saniya Farooque Shaikh - Women’s lead and bouldering

Cricket


Indian men's cricket team

Ruturaj Gaikwad, Yashasvi Jaiswal, Rahul Tripathi, Tilak Varma, Rinku Singh, Jitesh Sharma, Washington Sundar, Shahbaz Ahmed, Ravi Bishnoi, Avesh Khan, Arshdeep Singh, Mukesh Kumar, Shivam Mavi, Shivam Dube, Prabhsimran Singh, Yash Thakur, Sai Kishore, Venkatesh Iyer, Deepak Hooda, Sai Sudarsan

Indian women's cricket team

Harmanpreet Kaur, Smriti Mandhana, Shafali Verma, Jemimah Rodrigues, Deepti Sharma, Richa Ghosh, Amanjot Kaur, Devika Vaidya, Anjali Sarvani, Titas Sadhu, Rajeshwari Gayakwad, Minnu Mani, Kanika Ahuja, Uma Chetry, Anusha Bareddy, Harleen Deol, Kashvee Gautam, Sneh Rana, Saika Ishaque, Pooja Vastrakar

Cycling


Ronaldo Singh Laitonjam - Men’s sprint
Rojit Singh Yanglem - Men’s sprint
David Beckham Elkatohchoongo - Men’s sprint
Esow - Men’s sprint
Harshveer Singh Sekhon - Men’s Madison
Vishavjeet Singh - Men’s Madison
Celestina - Women’s sprint
Triyasha Paul - Women’s sprint
Mayuri Lute - Women’s sprint
Sushikala Agashe - Women’s sprint

Equestrian


Raju Singh Bhadoria - Eventing (Men)
Apoorva Dabade - Eventing (Men)
Vikas Kumar - Eventing (Men)
Ashish Limaye - Eventing (Men)
Hriday Chheda - Dressage (Men)
Anush Agarwalla - Dressage (Men)
Divyakriti Singh - Dressage (Women)
Sudipti Hajela - Dressage (Women)
Kirat Singh Nagra - Show jumping (Men)
Yash - Show jumping (Men)
Teas Dhingra - Show jumping (Men)

Esports


Charanjot Singh - FIFA Online 4
Karman Singh Tikka - FIFA Online 4
Mayank Prajapati - Street Fighter V: Champion Edition
Ayan Biswas - Street Fighter V: Champion Edition
Akshaj Shenoy - League of Legends
Samarth Arvind Trivedi - League of Legends
Mihir Ranjan - League of Legends
Aditya Selvaraj - League of Legends
Aakash Shandilya- League of Legends
Sanindhya Malik - League of Legends
Darshan Bata - Dota 2
Krish Gupta - Dota 2
Abhishek Yadav - Dota 2
Ketan Goyal - Dota 2
Shubham Goli - Dota 2

Fencing


Taniksha Khatri - Women’s epee
Ena Arora - Women’s epee
Yashikeerat Kaur Hayer - Women’s epee
Jyothika Dutta - Women’s epee
Bhavani Devi - Women’s individual sabre
Dev - Men’s foil
Arjun - Men’s foil
Bibish Kathiresan - Men’s foil
Akash Kumar - Men’s foil

Football


Indian men's football team


Gurpreet Singh Sandhu, Gurmeet Singh, Dheeraj Singh Moirangthem, Sandesh Jhingan, Anwar Ali, Narender Gahlot, Lalchungnunga, Akash Mishra, Roshan Singh, Ashish Rai, Jeakson Singh Thounaojam, Suresh Singh Wangjam, Apuia Ralte, Amarjit Singh Kiyam, Rahul KP, Naorem Mahesh Singh, Siva Sakthi Narayanan, Rahim Ali, Aniket Jadhav, Vikram Partap Singh, Rohit Danu, Sunil Chhetri


Indian women's football team


Astam Oraon, Jyoti, Manisha, Renu, Ritu Rani, Sanju, Sangita Basfore, Elangbam Panthoi Chanu, Dalima Chhibber, Grace Dangmei, Soumya Guguloth, Shreya Hooda, Indumathi Kathiresan, Ashalata Devi Loitongbam, Priyangika Devi Naorem, Sowmiya Narayanasamy, Sweety Devi Ngangbam, Bala Devi Ngangom, Sandhiya Ranganathan, Ranjana Chanu Sorokhaibam, Anju Tamang, Pyari Xaxa

Golf


Anirban Lahiri - Men’s
Shubhankar Sharma - Men’s
SSP Chawrasia - Men’s
Khalin Joshi - Men’s
Aditi Ashok - Women’s
Avani Prashanth - Women’s
Pranavi Urs - Women’s

Gymnastics


Pranati Nayak - Women’s artistic individual

Handball


Indian women's handball team

Bhawana, Diksha Kumari, Menika, Priyanka, Sonika, Sushma, Pooja Kanwar, Asha Rani, Mitali Sharma, Nidhi Sharma, Nina Shil, Jyoti Shukla, Shiva Singh, Tejaswani Singh, Priyanka Thakur, Shalini Thakur

Hockey

Indian men’s hockey team

Abhishek, Gurjant Singh, Hardik Singh, Harmanpreet Singh, Jarmanpreet Singh, Mandeep Singh, Manpreet Singh, Sanjay, Shamsher Singh, Sukhjeet Singh, Sumit, Varun Kumar, PR Sreejesh, Krishan Bahadur Pathak, Vivek Sagar Prasad, Amit Rohidas, Nilakanta Sharma, Lalit Kumar Upadhyay

Indian women’s hockey team

Deepika, Lalremsiami, Monika, Navn Eet Kaur, Neha, Nisha, Savita, Sonika, Udita, Ishika Chaudhary, Deep Grace Ekka, Vandana Katariya, Bichu Devi Kharibam, Sangita Kumari, Vaishnavi Vitthal Phalke, Nikki Pradhan, Sushila Chanu Pukhrambam, Salima Tete

Judo

Avtar Singh - Men’s 100kg
Garima Choudhary - Women’s 70kg
Indubala Devi Maibam - Women’s 78kg
Tulika Maan - Women’s +78kg

Ju-Jitsu

Amarjeet Singh - Men’s 85kg
Anupama Swain - Women’s 52kg
Kiran Kumari - Women’s 63kg
Navya Pandey - Women’s 48kg
Angitha Shyju - Women’s 57kg
Rohini Kalam - Women’s 52kg

Kayaking and canoeing


Sunil Singh Salam - men’s C1 1000m
Hitesh Kewat - men’s slalom (kayak)
Subham Kewat - men’s slalom (kayak)
Vishal Kewat Sein - men’s slalom (canoe)
Ribason Singh Ningthoujam - men’s C2- 500m (team)
Gyaneshwor Singh Philem - men’s C2- 500m (team)
Arjun Singh - men’s C2 1000m (team)
Niraj Verma - men’s C2 1000m (team)
Shikha Chouhan - women’s slalom (kayak)
Shivani Verma - women’s C2 500m (team)
Megha Pradeep - women’s C2 500m (team)
Kaveri - women’s - C2 200m (team)
Neha Devi Leichondam - women’s C2 200m (team)
Binita Chanu Oinam - women’s K4 500m (team)
Parvathy Geeta - women’s K4 500m (team)
Dimita Devi Touam - women’s K4 500m (team)
Soniya Devi Phairembam - women’s K4 500m (team)

Kabaddi

Indian men’s kabaddi team

Nitesh Kumar, Parvesh Bhainswal, Sachin, Surjeet Singh, Vishal Bhardwaj, Arjun Deshwal, Aslam Inamdar, Naveen Kumar, Pawan Sehrawat, Sunil Kumar, Nitin Rawal, Akash Shinde

Indian women’s kabaddi team

Akshima, Jyoti, Pooja, Pooja, Priyanka, Pushpa, Sakshi Kumari, Ritu Negi, Nidhi Sharma, Sushma Sharma, Snehal Pradeep Shinde, Sonali Vishnu Shingat

Kurash


Yash Kumar Chauhan - Men’s 90kg
Pincky Balhara - Women’s 52kg

Roller skating and skateboarding


Vishvesh Ganesh Patil - Men’s speed slalom
Jinesh Satyan Nanal - Men’s speed slalom/lnline/free style (pair)
Vikram Rajendra Ingale - men’s relay team 3000m
Siddhant Rahul Kamble - men’s relay team 3000m
Aryanpal Singh Ghuman - men’s relay team 3000m
Anandkumar Velkumar - men’s relay team 3000m
Aarthy Kasturi Raj - women’s speed skating (10000m)/relay skateboarding team 3000m
Sai Samithas Akula - women’s free skating
Greeshma Dontara - women’s free skating
Merlin Dhanam Arpoudam Charles - women’s speed slalom
Heeral Sadhu - women’s relay team 3000m
Karthika Jagadeeswaran - women’s relay team 3000m
Sanjana Bathula - women’s relay team 3000m
Shreyashi Joshi - women’s inline free style (pair)

Rowing


Charanjeet Singh - Men’s coxed eight
DU Pande - Men’s coxed eight
Naresh Kalwaniya - Men’s coxed eight
Neeraj - Men’s coxed eight
Neetesh Kumar - Men’s coxed eight
Ashish - Men’s coxless four and coxed eight
Bheem Singh - Men’s coxless four and coxed eight
Jaswinder Singh - Men’s coxless four and coxed eight
Punit Kumar - Men’s coxless four and coxed eight
Babu Lal Yadav - Men’s coxless pair
Lekh Ram - Men’s coxless pair
Parminder Singh - Men’s double scull and quadruple scull
Satnam Singh - Men’s double scull and quadruple scull
Arjun Lal Jat - Men’s lightweight double scull
Arvind Singh - Men’s lightweight double scull
Jakar Khan - Men’s quadruple scull
Sukhmeet Singh - Men’s quadruple scull
Balraj Panwar - Men’s single scull
Ashish Goliyan - Men’s sweep (substitute)
Kulwinder Singh - Men’s sculls (substitute)
Kiran - Women’s lightweight double scull
Anshika Bharti - Women’s lightweight double scull
Kiran - Women’s LW double sculls
G Geetanjali - Women’s coxed eight
Ritu Kaudi - Women’s coxed eight
Sonali Swain - Women’s coxed eight
H Tendenthoi Devi - Women’s coxed eight
Varsha KB - Women’s coxed eight
Aswathi PB - Women’s coxless four and coxed eight
Mrunamayee Nilesh S - Women’s coxless four and coxed eight
Thangjam Priya Devi - Women’s coxless four and coxed eight
Rukmani - Women’s coxless four and coxed eight
Rose Mestica Meril A - Women’s (substitute)

Rugby


Indian women's Rugby Sevens team

Akanksha Anand Katkade, Dumuni Marndi, Mama Naik, Tarulata Naik, Lachmi Oraon, Kalyani Krishnat Patil, Vaishnavi Dattatray Patil, Sandhya Rai, Nirmalya Rout, Sweta Shahi, Sheetal Sharma, Shikha Yadav

Sailing


Vishnu Saravanan - men’s ILCA7
Chitresh Tatha - men’s kiteboarding
Jerome Kumar Savarimuthu - men’s iQFoil
Eabad Ali - men’s RS:X
Adhvait Menon - men’s ILCA4
Ganapathy Kelapanda Chengappa - men’s 49er [team]
Varun Ashok Thakkar - men’s 49er [team]
Siddeshwar Indar Doiphode - Nacra 17 Mixed
Sudhanshu Shekhar - 470 mixed
Nethra Kumanan - women’s ILCA6
Ishwariya Ganesh -women’s RS:X
Neha Thakur - women’ ILCA4
Harshita Tomar - women’s 49 er (team)
Shital Verma - women’s 49 er (team)
Ramya Saravanan - Nacra 17 mixed
Preeti Kongara - 470 mixed

Sepak Takraw


Indian men's Sepak Takraw team

Regu - Arun, Niken Singh Khangembam, John Meitei Laishram, Henary Singh Wahengbam, Akash Yumnam; Quadrant - Shiva Kumar Chakali, Sandeep Kumar and Malemnganba Singh Sorokhaibam

Indian women's Sepak Takraw team

Regu - Khushbu, Maipak Devi Ayekam, Leirentonbi Devi Elangbam, Priya Devi Elangbam; Quadrant - Chaoba Devi Oinam, Ayekpam Priya Devi, Sezovelu Dozo Dada Teas, Seyiekhrieno Tepa,

Shooting


Arjun Singh Cheema - Men’s 10m air pistol
Sarabjot Singh - Men’s 10m air pistol, air pistol mixed team
Shiva Narwal - Men’s 10m air pistol, Air pistol mixed team
Divyansh Singh Panwar - Men’s 10m air rifle, air rifle mixed team
Rudrankksh Patil - Men’s 10m air rifle
Aishwary Pratap Singh Tomar - Men’s 10m air rifle, Men’s 50m rifle 3-position, air rifle mixed team
Adarsh Singh - Men’s 25m rapid fire pistol
Anish - Men’s 25m rapid fire pistol
Vijayveer Sidhu - Men’s 25m rapid fire pistol
Akhil Sheoran - Men’s 50m rifle 3-position
Swapnil Kusale - Men’s 50m rifle 3-position
Anantjeet Singh Naruka - Men’s skeet, skeet mixed team
Gurjoat Singh Khangura - Men’s skeet
Kynan Chenai - Men’s trap
Prithviraj Toindaman - Men’s trap
Zoravar Singh Sandhu - Men’s trap
Divya TS - Women’s 10m air pistol, air pistol mixed team
Palak - Women’s 10m air pistol
Esha Singh - Women’s 10m air pistol, Women’s 25m sports pistol, air pistol mixed team
Ashi Chouksey - Women’s 10m air rifle, Women’s 50m rifle 3-position
Mehuli Ghosh - Women’s 10m air rifle, air rifle mixed team
Ramita - Women’s 10m air rifle, air rifle mixed team
Manu Bhaker - Women’s 25m sports pistol
Rhythm Sangwan - Women’s 25m sports pistol
Manini Kaushik - Women’s 50m rifle 3-position
Sift Kaur Samra - Women’s 50m rifle 3-position
Ganemat Sekhon - Women’s skeet, skeet mixed team
Parinaaz Dhaliwal - Women’s skeet, skeet mixed team
Darshna Rathore - Women’s skeet
Rajeshwari Kumari - Women’s trap

Soft tennis


Jay Meena - Men’s
Aniket Chirag Patel - Men’s
Rajveer Mahendrasinh Amaliyar - Men’s
Aditya Dubey - Men’s
Rohit Dhiman - Men’s
Aadhya Tiwari - Women’s
Tushita Singh - Women’s
Nikita Bishnoi - Women’s
Raga Sri Kulandaivelu Manogarbabu - Women’s
Anusha - Women’s

Squash


Saurav Ghosal - Men’s
Abhay Singh - Men’s
Mahesh Mangaonkar - Men’s
Harinderpal Singh Sandhu - Men’s
Joshna Chinappa - Women’s
Dipika Pallikal Karthik - Women’s
Anahat Singh - Women’s
Tanvi Khanna - Women’s

Table Tennis


Sharath Kamal - Men's singles, doubles
G. Sathiyan - Men's singles, doubles, mixed doubles
Harmeet Desai - Men's singles, mixed doubles
Manav Thakkar - Men's singles, doubles
Manush Shah - Men's singles, doubles
Manika Batra - Women's singles, mixed doubles
Sreeja Akula - Women's singles, doubles, mixed doubles
Sutirtha Mukherjee - Women's singles, doubles
Ayhika Mukherjee - Women's singles, doubles
Diya Chitale - Women's singles, doubles

Tennis


Rohan Bopanna - Men's doubles/ mixed doubles
Sumit Nagal - Men's singles
Yuki Bhambri - Men's doubles/ mixed doubles
Saketh Myneni - Men's doubles/ mixed doubles
Ramkumar Ramanathan - Men's doubles/ mixed doubles
Rutuja Bhosle - Women's doubles/ mixed doubles
Ankita Raina - Women's singles/ women’s doubles/ mixed doubles
Karman Kaur Thandi - Women's singles
Prarthana Thombare - Women's doubles/ mixed doubles

Volleyball


Indian Men’s Volleyball Team 

Amit, Vinit Kumar, S Ammarambath, Muthusamy Appavu, Hari Prasad, Rohit Kumar, Manoj Lakshmipuram Manjunatha, U Mohan, Ashwal Rai, Santhosh Sahaya Anthoni Raj, Guru Prasanth Subramanian Venkatasubbu, Erin Varghese

Indian Women’s Volleyball Team

Minimol Abraham, Jincy Johnson, Anusree Kambrath Poyilil, Aswani Kandoth, Jini Kovat Shaji, Saranya, Shilpa Rajendran Nair Sindhu, Aswathi Raveendran, Shaalini Saravanan, Suji Vijayan

Weightlifting


Mirabai Chanu - Women's 49kg
Bindyarani Devi - Women's 55kg

Wrestling


Women’s Freestyle

Pooja Gehlot - Women’s 50kg
Antim Panghal - Women’s 53kg
Mansi Ahlawat - Women’s 57kg
Sonam Malik - Women’s 62kg
Radhika - Women’s 68kg
Kiran - Women’s 76kg

Men’s Greeco-Roman

Gyanender - Greco-Roman 60kg
Neeraj - Greco-Roman 67kg
Vikas - Greco-Roman 77kg
Sunil Kumar - Greco-Roman 87kg
Narinder Cheema - Greco-Roman 97kg
Naveen - Greco-Roman 130kg

Men’s Freestyle

Aman Sehrawat - Men's 57kg
Bajrang Punia - Men's 65kg (Vishal Kaliraman as standby)
Yash - Men's 74kg
Deepak Punia - Men's 86kg
Vicky - Men's 97kg
Sumit - Men's 125kg

Wushu


Men’s Team

Surya Bhanu Partap Singh - men’s 60kg
Vikrant Baliyan - men’s 60kg
Sunil Singh Mayanglambam - men’s 56kg
Anjul Namdeo - men’s Changguan
Suraj Singh Mayanglambam - men’s changgquan
Rohit Jadhav - men’s daoshu

Women’s Team

Onilu Tega - women’s 52kg
Roshibina Devi Naorem - women’s 60kg
Nyeman Wangsu - women’s changguan
Mepung Lamgu - women’s taijiquan

Don't miss the most important news and views of the day. Get them on our Telegram channel

First Published: Aug 26 2023 | 7:59 PM IST

Explore News